گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3166
تاریخ :1398/01/28 ساعت 09:12:50
تعداد بازدید: 68
به بهانه درگذشت پدر مطالعات خليج فارس : اقتداري به پهناي خليج فارس
email pdf word plus minus reset color
خليج فارس را گاهواره تمدن مي ناميد و تعبير «درياي پرماجراي ايراني» را براي اين خليج هميشه فارس به کار مي برد؛ خليجي که از نگاه وي هميشه در تاريخ خود نقطه اي براي نبردهاي نظامي بود.

عکس اصلی خبر

به گزارش ايرنا، احمد اقتداري پدر مطالعات خليج فارس که بيش از چهار دهه از عمر خود را صرف پژوهش در تاريخ و جغرافيايي ايران به ويژه سواحل و مناطق جنوبي سپري کرد، صبح امروز سه شنبه 27 فروروين ماه در بيمارستان آسيا تهران در سن 94 سالگي چشم از جهان فروبست.

زنده ياد اقتداري در سال 1304 در شهر گراش در فارس به دنيا آمد و به دليل پژوهش هاي فراوان در حوزه خليج فارس شهرت يافت.

بيش از يکصد مقاله علمي و حدود 40 کتاب حاصل چند دهه آموزگاري، وکالت، نويسندگي، مورخي و پژوهش هاي جغرافيايي در دانشگاه ها به ويژه دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران است.

در ميان آثار او از تصحيح و همت گماردن به انتشار ديوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقيقي نويسندگان و پژوهشگران غيرايراني تا چاپ قصه هاي مثنوي، منطق الطير، هزار و يک شب و همچنين تحقيقات علمي در زمينه لهجه شناسي، زبان و فرهنگ مناطق مختلف کشور مي توان نام برد.

خليج فارس از ديرباز تاکنون، بندرعباس و خليج فارس، صيد مرواريد در خليج فارس، تاريخ مسقط و عمان و بحرين و روابط آن با ايران و سرگذشت کشتيراني ايران از جمله آثار برجاي مانده از اقتداري است.

وي در سال 1391 جايزه ويژه مرکز موقوفات دکتر افشار را با عنوان «جايزه تاريخي و ادبي دکتر محمود افشار براي زبان فارسي و وحدت ملي ايران» دريافت کرد.

اقتداري پس از پذيرفته شدن در سال 1328 در دانشکده حقوق و علوم سياسي و تحصيل در رشته وکالت، وکالت پايه يکم دادگستري را دريافت کرد و در کنار 30 سال معلمي، چهار دهه نيز در مقام وکيل دادگستري خدمت کرد.

علاقه مندي به پژوهش در حوزه خليج فارس

علاقه مندي اقتداري به مطالعات حوزه خليج فارس به حضور در يک سمينار در اين باره در دهه 40 باز مي گردد. اين سمينار کليد گام هاي شناخت به سوي خليج فارس بود.

سفرهاي تحقيقاتي اقتداري پس از اين سمينار در سواحل جنوبي ايران آغاز و کتاب هاي بسياري مانند ديار شهرياران و هزاران قطعه عکس حاصل اين سفرها شد.

آثار باستاني سواحل و جزاير خليج فارس و درياي عمان، لارستان کهن و فرهنگ لارستاني، خوزستان و کهگيلويه و ممسني، تاريخ مسقط و عمان، بحرين و قطر و روابط آنها با ايران از جمله ديگر تاليفات برجاي مانده از اقتداري است.

 افتخارات پدر مطالعات خليج فارس

اقتداري در طول بيش از پنج دهه فعاليت در عرصه تاريخ و جغرافي افتخارات بسياري کسب کرد.

دريافت مدرک دکتري افتخاري دانشگاه تهران، جايزه ويژه موقوفات دکتر افشار، نصب سرديس و لوح يادبود در مرکز دايرة المعارف بزرگ اسلامي و کسب نشان شهروند افتخاري بوشهر از جمله افتخارات اقتداري بود.

همچنين در سال 1384 در کنگره بزرگ فارس شناسي بزرگداشتي براي اقتداري برگزار شد. در اين مراسم از تمبر يادبود اين شخصيت تاريخ شناس و جغرافيدان رونماييشد.

فيلم مستند «به ايران جاوداني ام» به تلاش هاي اين مورخ در عرصه تاريخ و جغرافي سواحل جنوبي ايران پرداختهاست. ارج نامه اقتداري نيز مجموعه اي شامل يکصد پژوهش در حوزه ايرانشناسي است که به پاس 60 سال تحقيقات و مطالعات وي به مدد ميثم کرمي، پژوهشگر تدوين شد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3166
تاریخ :1398/01/28 ساعت 09:12:50
تعداد بازدید: 68
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی